Jak można zarazić się gronkowcem złocistym?

gronkowiec złocistyJest to drobnoustrój, będący najczęściej występującą przyczyną zakażeń skóry. Gronkowiec złocisty najczęściej wywołuje niewielkie infekcje, wyglądające jak zaczerwienione pęcherze czy wrzody, jednak może być również powodem bardziej groźnych zakażeń, związanych na przykład z ranami chirurgicznymi oraz powodem poważnego zapalenia płuc. Wówczas nieodzowne jest leczenie szczególnymi antybiotykami.

Jeden z typów zarazków, mrsa, jest bardzo odporny na leczenie antybiotykami i powoduje poważne zainfekowanie krwi i kości, które w wyjątkowych sytuacjach mogą zagrażać życiu. Gronkowiec złocisty przejawia się zaczerwienieniem skóry, ciepłą skórą, opuchnięciem, wydzielającą się na przykład z ran wydzieliną, czułością skóry, dokuczliwymi krostami lub pęcherzami.

Zarażenie następuje poprzez skórę, przeważnie występuje w rejonach skupisk sporej liczby ludzi, na przykład w szkołach, salach gimnastycznych, więzieniach, a bakteria utrzymuje się na skórze (nawet zdrowego człowieka) ponad 24 godziny. Żeby skutecznie uzdrowić gronkowiec złocisty, należy przeprowadzić badania posiewowe, aby wnikliwie określić, o który szczep drobnoustrojów chodzi. Wtedy należy zaordynować właściwy rodzaj antybiotyku. Gdy zakażenie występuje w ranie, trzeba przede wszystkim regularnie zmieniać okłady.

Dodaj komentarz

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: