Półpasiec – przyczyny i objawy

półpasiecPółpasiec to nieraz dość uciążliwa choroba, doprowadzona przez ten sam wirus, co ospa wietrzna. Jeśli w młodości ktoś chorował na tę drugą chorobę, wirus ten jest uśpiony w organizmie, w konkretnych komórkach nerwowych i  przez większość życia w nich się utrzymuje. Z czasem, kiedy organizm dojrzewa, starzeje się lub kiedy ktoś posiada osłabiony system immunologiczny, wirus ten jest w stanie aktywować się z komórek nerwowych, powodując półpasiec. Jednakże w większości wypadków nie udaje się zaobserwować, co stanowi dokładną genezę powtórnej aktywacji wirusa. Początkowe objawy tej choroby to mrowienie, świerzbienie, pieczenie lub dotkliwy ból. Symptomy dotykają na ogół jednej strony twarzy lub ciała. Stopień bólu może być od lekkiego po bardzo ostry, a potem formują się pęcherze, utrzymujące się nawet do 14 dni.

Półpasiec, obejmujący twarz, może ujemnie oddziaływać na zmysł słuchu i wzroku. Pierwsze objawy schorzenia są w stanie trwać przez tygodnie, miesiące, a nawet lata już po zagojeniu się i zniknięciu pęcherzy. Mimo, że choroba ta, dotyka z reguły ludzi po pięćdziesiątym roku życia, to jeśli w dzieciństwie zaraziłeś się wirusem ospy wietrznej, jesteś narażony na wystąpienie półpaśca nawet przed tym czasem.

Jest to schorzenie, swoiste dla ludzi, którzy z różnych przyczyn, między innymi z powodu przechodzenia innych chorób, mają słaby układ immunologiczny. Obejmuje więc to chorych zakażonych wirusem HIV, po leczeniu chemioterapią lub radioterapią, po przeszczepach lub ludzi, którzy są wystawieni na długookresowy stres.

Dodaj komentarz

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: