Półpasiec – przebieg i objawy choroby

półpasiecPółpasiec to nieraz dość uciążliwa choroba, spowodowana przez ten sam wirus, co ospa wietrzna. Jeśli w młodości ktoś zapadł na tę drugą chorobę, wirus ten pozostaje w ciele, w konkretnych komórkach nerwowych i  przez większość życia w nich się utrzymuje. Z czasem, kiedy człowiek dorasta, starzeje się lub gdy ktoś ma nadwątlony system odpornościowy, wirus ten może przebudzić się z komórek nerwowych, wywołując półpasiec. Jednakże w większości wypadków nie udaje się określić, co jest dokładną przyczyną ponownej reaktywacji wirusa. Początkowe objawy tego schorzenia to mrowienie, świerzbienie, pieczenie lub przenikliwy ból. Objawy dotykają przeważnie jednej strony twarzy lub ciała. Stopień bólu może być od łagodnego po nadzwyczaj dotkliwy, a w następnej kolejności występują pęcherze, utrzymujące się nawet do 14 dni.

Półpasiec, obejmujący twarz, może negatywnie oddziaływać na receptory słuchu i wzroku. Początkowe objawy schorzenia mogą utrzymywać się przez tygodnie, miesiące, a nawet lata już po zagojeniu się i zniknięciu pęcherzy. Mimo, że choroba ta, dotyczy z reguły ludzi po pięćdziesiątym roku życia, to jeśli w dzieciństwie zainfekowałeś się wirusem ospy wietrznej, jesteś narażony na wystąpienie półpaśca nawet przed tym czasem.

Jest to schorzenie, swoiste dla ludzi, którzy z różnych przyczyn, między innymi z powodu przechodzenia innych chorób, mają słaby system immunologiczny. Dotyczy więc to pacjentów zarażonych wirusem HIV, po terapii chemioterapią lub radioterapią, po przeszczepach lub osób, którzy są wystawieni na długookresowy stres.

Dodaj komentarz

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: